Position Number Name Club Cat 1 Cat 2 Cat 3 Time Standard Bilsmoor Time to Bilsmoor Time from Bilsmoor
Time Position Time Position Time Position
1 80 Adam Wild GS Metro A 1:35:12 05:48 2 0:55:00 1 0:40:12 1
2 53 Andrew Duggan Physiohaus Health and Performance N1 1:40:56 06:12 8 0:57:51 2 0:43:05 3
3 60 Dan Meggison GS Metro N1 1:41:38 06:12 8 0:58:57 3 0:42:41 2
4 30 Thomas Hutchinson Tyneside Vagabonds CC N1 1:42:26 06:38 15 0:59:15 4 0:43:11 4
5 85 Thomas Gilbert Team Newcastle Triathlon A 1:44:39 06:37 14 1:00:17 6 0:44:22 5
6 39 Mark Duggan Kendal Cycle Club N1 1:45:06 05:49 3 1:00:20 7 0:44:46 6
7 40 Colin Atkinson Muckle Cycle Club V50 A 1:45:38 05:26 05:57 4 0:59:56 5 0:45:42 13
8 50 Nick Badcock Allen Valley Velo B 1:45:58 06:54 21 1:00:53 8 0:45:05 8
9 81 Phil Hall Breeze Bikes RT V40 B 1:46:16 02:28 06:59 23 1:01:02 9 0:45:14 10
10 55 Tim Wilcock GS Metro A R 1:46:40 05:24 1 1:01:32 10 0:45:08 9
11 70 Jon Sturman Blumilk.com V40 A 1:47:40 02:24 06:46 17 1:02:04 11 0:45:36 12
12 35 Chris Mather Derwentside CC V40 A 1:48:16 -00:35 07:15 29 1:02:11 12 0:46:05 14
13 65 Lee Ager Blaydon CC A 1:48:40 07:05 24 1:03:40 17 0:45:00 7
14 46 John Routledge Barnesbury CC B 1:49:09 06:39 16 1:02:25 13 0:46:44 15
15 72 Jay Pitt Derwentside CC N1 R 1:50:28 06:32 10 1:02:51 14 0:47:37 18
16 61 Simon Gibbs Reifen Racing V40 B R 1:50:34 -02:10 06:32 10 1:03:40 16 0:46:54 16
17 51 Ken Thursby Tyneside Vagabonds CC V40 B 1:50:41 -01:37 07:09 26 1:05:17 22 0:45:24 11
18 47 Scott McCance Derwentside CC C 1:50:57 06:10 6 1:03:08 15 0:47:49 20
19 76 Tom Jackson-Taylor Team Newcastle Triathlon N1 1:51:42 06:50 19 1:04:36 19 0:47:06 17
20 86 Paul Hague Gosforth RC V50 B R 1:52:58 -02:14 06:33 13 1:04:49 21 0:48:09 21
21 52 Philip Kennell Gosforth RC V50 C 1:53:15 -02:11 07:14 27 1:05:30 24 0:47:45 19
22 21 Shaun Wilkinson Muckle Cycle Club N1 R 1:53:24 07:15 28 1:04:48 20 0:48:36 22
23 75 Jon Bayley Reifen Racing N1 R 1:53:52 06:09 5 1:04:09 18 0:49:43 27
24 49 Peter Graves Tyneside Vagabonds CC N1 R 1:54:28 07:21 34 1:05:39 25 0:48:49 24
25 57 Fiona Burnie GS Metro W C 1:54:36 06:10 6 1:05:55 26 0:48:41 23
26 42 Michael James Tyneside Vagabonds CC N2 R 1:55:47 06:52 20 1:05:27 23 0:50:20 33
27 20 Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC Juv C 1:56:16 07:19 32 1:06:18 28 0:49:58 30
28 56 Mark Herbert Derwentside CC V50 B 1:56:31 -05:27 08:03 48 1:07:12 33 0:49:19 26
29 83 Mal Gray Reifen Racing V40 C R 1:56:34 -07:30 06:49 18 1:06:26 29 0:50:08 31
30 25 Roger Clarke Tyneside Vagabonds CC V40 C 1:56:42 -06:58 07:45 45 1:07:27 34 0:49:15 25
31 73 Adam Hogarth Tyneside Vagabonds CC C R 1:56:58 07:18 31 1:07:08 32 0:49:50 29
32 89 Michael Hardcastle Royal Air Force Cycling Association V40 C R 1:57:08 -08:04 06:55 22 1:06:16 27 0:50:52 37
33 37 Peter Stokoe Sunderland Clarion N2 1:57:31 07:32 39 1:06:39 30 0:50:52 36
34 68 Russell Hughes Tyneside Vagabonds CC V50 C 1:57:45 -06:20 07:58 47 1:08:02 35 0:49:43 28
35 41 Philip Addyman Pedalling Squares V40 N1 R 1:59:37 -09:33 06:32 10 1:06:40 31 0:52:57 48
36 87 Dougan Collins Ferryhill Whs V50 B R 1:59:44 -08:19 07:26 37 1:08:02 36 0:51:42 43
37 27 Ian Gallon North Tyneside Riders CC V50 C R 1:59:45 -09:01 07:06 25 1:08:48 37 0:50:57 38
38 12 Michael Dowson Pedalling Squares N1 R 2:00:27 07:31 38 1:09:46 39 0:50:41 35
39 31 Lee Statham Houghton CC V40 C 2:01:07 -12:43 07:50 46 1:09:53 40 0:51:14 41
40 36 Mark Whaley Blaydon CC V40 N1 2:01:28 -11:44 08:04 49 1:10:14 41 0:51:14 40
41 54 Hugo Marsh Team Newcastle Triathlon N1 2:01:44 07:37 42 1:09:16 38 0:52:28 46
42 11 Bryan Laycock Alnwick Cycling Club C R 2:01:50 07:20 33 1:10:19 42 0:51:31 42
43 38 Francis Gainsborough Team Newcastle Triathlon N1 2:02:14 07:17 30 1:11:04 43 0:51:10 39
44 43 Andrew Shaw Team Newcastle Triathlon N1 2:02:53 07:21 34 1:12:23 47 0:50:30 34
45 15 Sebastian Stockbridge Blaydon CC B 2:03:45 08:31 56 1:11:37 44 0:52:08 44
46 19 Crispin Swinhoe Barnsley Road Club V60 N2 2:05:06 -09:58 07:36 41 1:11:46 45 0:53:20 50
47 84 Andrew Dickson Berwick Wheelers Cycling Club C 2:05:08 08:26 55 1:12:58 51 0:52:10 45
48 9 Nicola Duggan Alnwick & District Triathlon Club W N2 2:05:16 07:35 40 1:12:35 48 0:52:41 47
49 74 Roy Pattinson Breeze Bikes RT V40 C 2:05:56 -16:52 07:39 43 1:12:51 50 0:53:05 49
50 32 Ian McLean Tyneside Vagabonds CC V50 D 2:07:23 -14:04 08:05 50 1:11:51 46 0:55:32 58
51 63 Alex Ventisei Team Newcastle Triathlon N1 R 2:08:09 07:40 44 1:12:49 49 0:55:20 55
52 13 Robert Boak Tyneside Vagabonds CC V60 D 2:10:13 -15:05 08:08 52 1:13:56 52 0:56:17 59
53 10 Keith Sibbald Cramlington CC V40 C R 2:10:15 -20:51 08:25 54 1:15:35 53 0:54:40 53
54 18 Martin Rasmussen Tyneside Vagabonds CC V50 N2 2:10:33 -19:49 08:55 59 1:17:09 58 0:53:24 51
55 34 Richard Burt Solihull CC V60 E R 2:11:02 -14:50 08:07 51 1:15:35 54 0:55:27 57
56 17 David Hilditch Ribble Valley C&RC V60 D 2:11:05 -13:42 08:45 58 1:16:36 55 0:54:29 52
57 7 Ian Maddison Ryton Tri Club V50 D 2:12:06 -19:58 08:33 57 1:17:05 56 0:55:01 54
58 8 Christopher Thompson Wansbeck CC V50 D 2:12:30 -19:11 08:20 53 1:17:05 57 0:55:25 56
59 82 Roy Flanagan Rossendale RC V60 B 2:16:26 -21:18 07:25 36 1:26:08 63 0:50:18 32
60 29 Xanthe Polaine Team Newcastle Triathlon W N2 2:17:11 09:43 61 1:17:23 59 0:59:48 62
61 23 Raymond Bell Derwentside CC V60 E 2:21:03 -21:37 10:00 62 1:22:37 60 0:58:26 60
62 14 Fiona McDonald Team Newcastle Triathlon W N2 2:22:50 09:32 60 1:24:08 61 0:58:42 61
63 6 Phil Dunn Wansbeck CC V60 E R 2:27:52 -29:10 10:04 63 1:24:29 62 1:03:23 63
64 28 Richard Marshall Cestria C.C. V70 E R 2:38:56 -32:58 11:14 64 1:33:08 64 1:05:48 64
65 24 Sara Cummings Blaydon CC WV40 N2 R 2:49:09 -51:24 13:07 65 1:37:11 65 1:11:58 65
16 Christopher Ramshaw North Racing V40 C DNS
22 Al Heatley Tyne & Wear Fire & Rescue Service CC V40 N2 DNS
26 Bev Martin GS Metro WV40 N1 DNS
33 Neil Wilkinson Cestria C.C. V40 N2 DNS
44 Nick Jarvis North Racing V40 N1 DNS
45 Hedley Fletcher Blaydon CC V40 A DNS
48 Edward Hayden Team Newcastle Triathlon N1 DNS
58 Christopher Croxford Infinity Cycles - Cube Store Cycling Team N1 DNS
59 Paul Roberts Hambleton RC V50 N1 DNS
62 Andy Moss Adept Cycling V50 B DNS
64 Michael Brunskill Muckle Cycle Club N1 DNS
66 Darren Williamson Muckle Cycle Club V40 B DNS
67 Nicholas Stevenson Wearside Triathlon V40 B DNS
69 Shaun O'Shea NRG/Triscience RT V40 C DNS
71 Marinus Petersen Team NBCC N1 DNS
77 Stephen Walton Muckle Cycle Club V40 B DNS
78 Christian Roberts Allen Valley Velo V40 C DNS
79 David Cookson Preston CC C DNS
88 Don Speight Tyneside Vagabonds CC V50 C DNS
90 Matt Moorhouse Preston CC V40 A DNS

Login