Fastest Rider - Marion Bunton Trophy
Fastest £100 + Medal Carl Donaldson GS Metro 1:52:48
2nd £50 + Medal Tim Wilcock GS Metro 1:56:00
3rd £30 + Medal Adam Wild Tyneside Vagabonds CC 1:56:33
4th £25 Mark Nulty Glossop Kinder Velo Cycling Club 1:59:10
5th £20 Andrew Scorey GS Metro 2:03:40
Fastest Woman - Marion Bunton Trophy
Fastest £50 + Medal Fiona Burnie Bishop Auckland CC 2:24:28
2nd £30 + Medal Venda Louise Pollock Breeze Bikes RT 2:25:08
3rd £25 + Medal Gemma Hutchins Blaydon CC 2:33:37
Fastest Junior - Ian Vaughan Trophy
Fastest Junior £20 Josh Craven Tyneside Vagabonds CC 2:28:28
Fastest Juvenile £20 Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC 2:29:37
Fastest Veteran on Standard - JK Marshall Trophy
Fastest Roy Flanagan Rossendale RC +22:00
Fastest Veteran on Actual
Fastest V40 £30 + Medal Ben Lane GS Metro 2:07:47
2nd £25 Hedley Fletcher Blaydon CC 2:08:04
3rd £20 Karl Juan Denton Newcastle Cheviot CC 2:08:54
Fastest V50 £25 + Medal Colin Atkinson Muckle Cycle Club 2:08:05
2nd £20 Phil  Shaw Kent Valley RC 2:18:22
Fastest V60 £25 + Medal Roy Flanagan Rossendale RC 2:17:03
Fastest V70 £20 + Medal John Tiffany Harrogate Nova CC 2:57:30
Fastest WV40 £20 + Medal Jane Massey Cramlington CC 2:59:57
Fastest WV50 £20 + Medal Jennifer Holland Tyne Tri 2:45:55
Fastest Time Categories
Fastest B Category £20 Thomas Hooper GS Metro 2:09:09
Fastest C Category £20 John Routledge Barnesbury CC 2:13:10
Fastest D Category £20 Ian Maddison Ryton Tri Club 2:31:02
Fastest E Category £20 Phil Dunn Wansbeck CC 2:53:12
Fastest Nov1 Category £20 Zeb Kyffin GS Metro 2:05:21
Fastest Nov2 Category £20 Scott McCance Derwentside CC 2:21:46
Fastest Roadman £20 Blaine Metcalf Team Swift 2:07:51
Fastest Team of 3
Fastest £25 each GS Metro 'A' Carl Donaldson, Tim Wilcock, Andrew Scorey 5:52:28
2nd £20 each GS Metro 'B' Zeb Kyffin, Ben Lane, Thomas Hooper 6:22:17
3rd £15 each Tyneside Vagabonds CC 'A' Adam Wild, Simon Gibbs, Ken Thursby 6:26:02
4th £10 each Blaydon CC 'A' Lee Ager, Hedley Fletcher, James Hadfield 6:27:44
Fastest Bilsmoor (man) - Russell Thompson Trophy
Fastest £20 + Medal Zeb Kyffin GS Metro 06:09
Fastest Bilsmoor (woman) - Ron Steele Trophy
Fastest £20 + Medal Fiona Burnie Bishop Auckland CC 07:05

Login